Fuglehuse, fuglefrø og insekthoteller

Søndag d. 5. til tirsdag d. 7. opdateres webshoppen og vores andre IT-systemer. 
Der kan derfor forekomme uregelmæssigheder i systemerne, som kan give længere svartid og respons fra systemerne. Vi beklager ulejligheden.

GRATIS MINIVASE  : Ved køb af Dahlia og sommerblomstrende knolde for min. 100 kr. får du en gratis minivase med i din ordre. Gælder kun de første 200 webshopordre. 

Dyre- og insektlivet i haven

Skab et levende og dyrerigt miljø i din have for både dyr i jordhøjde, i luften og de som svirrer om blomsterne. 


Plakater
Få et overblik over havens smukke fugle. Find her en plakat over havens fugle.
Havens fugle


Læs mere om fugle
I Bogen "Havens fugle, som jeg ser dem". Om bogen:
Fugle fylder haven, landskabet og himmelrummet, hvad enten man befinder sig i byen eller på landet. De er overalt, og det må være underligt, tænker jeg, at gå igennem livet uden at kende de fugle, man ser. Man møder dem jo hele tiden. De lyder og synes overalt. Mange kender i virkeligheden flere fugle, end de måske er klar over; mangler måske blot et navn at hæfte på. Det kan forekomme uoverkommeligt at lære så meget, men et navn er nu vigtigt. Det åbner op for den dybe oplevelse og sætter jagten i gang efter nyt og atter nyt.

Oplev vores grønne planteoase på Aldershvile Planteskole. Bliv inspireret og få råd og vejledning. Ved køb af planter anbefaler vi altid at gemme bonen.