Onlinevare
Butiksvare
Udsolgt
Tulipa 'Carnaval de Rio'
Se hele beskrivelsen under produktbilledet
Ikke på lager
60,00 kr.
Hvid blomst med rød flammme i maj. Højde 50 cm. Lægges i september til december i 15 - 20 cm dybde i sol til halvskygge.
| Gødning af blomsterløg: | Der gødes ved lægning af løgene og tidligt forår, januar-februar. Brug benmel eller hornspåner 1-1.5 dl. Pr m2 eller kunstgødning: nitrophoska, 12-5-14 med 30-40 gram pr. m2. |
|---|---|
| Høst/Blomstring: | Maj (5.md) |
| Lysforhold for blomsterløg: | Plantes i sol til let skygge |
| Læggedybde, små løg: | De små løg fx Krokus, Vintergæk, små Allium og andre små blomsterløg lægges i min. dybde 10-12 cm. |
| Læggedybde, store løg: | De store løg fx Tulipan, Narcisser, store Allium, Kejserkroner og andre store blomsterløg lægges i min. dybde 15-20 cm. |
| Læggetidspunkt for blomsterløg: | Forårsblomstrende løg lægges i september-december |
| Sortering efter det danske navn: | Tulipan |
| Sortering efter det latinske navn: | Tulipa |
| Sortering efter undergruppe: | Viridiflora-tulipan |
| Blomsterfarve: | Hvid |
| Antal løg pr. pose: | 10 |
| Løgstørrelse: | 12/14 |
| Plantetidspunkt: | September-december |
| Højde: | 50 cm |
| Anden information: | Pakkede løg |
| Planteafstand: | 15 cm |
| Plantedybde: | 10 cm |
| Onlinevare: | Ja |
| Butiksvare: | Ja |