Onlinevare
Butiksvare
Lilium 'Regale'
Se hele beskrivelsen under produktbilledet
4 stk på lager
35,00 kr.
Kongelilje. Trompetformet lilje med ca. 15 cm. store blomster. Blomsterne er hvide med gult svælg og brunlilla striber på bagsiden. Får op til 25 blomster pr. stilk. Kraftig duft. Bliver 100 cm. høj. Blomstrer i juli-august.
| Sortering efter det danske navn: | Øvrige sommerblomstrende løg og knolde |
|---|---|
| Sortering efter undergruppe: | Lilium/lilje |
| Alternativt navn: | Kongelilje |
| Blomsterstørrelse: | 15 cm |
| Blomsterfarve: | Hvid |
| Blomstringsperiode: | Juli-august |
| Duft: | Ja |
| Egnet til krukke: | Nej |
| Løgstørrelse: | 20/22 |
| Plantetidspunkt: | Februar-maj |
| Højde: | 100 cm |
| Skæreblomst: | Ja |
| Planteafstand: | 40 cm |
| Plantedybde: | 15 cm |
| Onlinevare: | Ja |
| Butiksvare: | Ja |