Onlinevare
Butiksvare
Lilium 'Martagon Red'
Se hele beskrivelsen under produktbilledet
9 stk på lager
35,00 kr.
Martagonlilje, også kaldet Turbanlilje eller Kranslilje. Blomsterne er røde-pink. Blomstrer i juni. Bliver op til 150 cm. Placeres i let skygge. Plantes i almindeligt havejord.
| Sortering efter det danske navn: | Øvrige sommerblomstrende løg og knolde |
|---|---|
| Sortering efter undergruppe: | Lilium/lilje |
| Alternativt navn: | Turbanlilje, kranslilje |
| Blomstringsperiode: | Juli-august |
| Duft: | Ja |
| Egnet til krukke: | Nej |
| Løgstørrelse: | 16/18 |
| Plantetidspunkt: | Februar-maj |
| Højde: | 150 cm |
| Skæreblomst: | Ja |
| Planteafstand: | 30 cm |
| Plantedybde: | 15 cm |
| Onlinevare: | Ja |
| Butiksvare: | Ja |