Onlinevare
Butiksvare
Lilium 'Martagon Pink'
Se hele beskrivelsen under produktbilledet
2 stk på lager
35,00 kr.
Martagonlilje, også kaldet Turbanlilje eller Kranslilje. Blomsterne er lyserøde. Blomstrer i juni. Bliver op til 150 cm. Placeres i let skygge. Plantes i almindeligt havejord.
| Høst/Blomstring: | Juli (7.md), August (8.md) |
|---|---|
| Sortering efter det danske navn: | Øvrige sommerblomstrende løg og knolde |
| Sortering efter det latinske navn: | Lilium |
| Sortering efter undergruppe: | Lilium/lilje |
| Alternativt navn: | Turbanlilje, kranslilje |
| Duft: | Ja |
| Antal løg pr. pose: | 1 |
| Egnet til krukke: | Nej |
| Løgstørrelse: | 12/+ |
| Plantetidspunkt: | Februar-maj |
| Højde: | 150 cm |
| Skæreblomst: | Nej |
| Planteafstand: | 30 cm |
| Plantedybde: | 15 cm |
| Onlinevare: | Ja |
| Butiksvare: | Ja |