Onlinevare
Butiksvare
Gladiolus 'Murielae Callianthus'
Se hele beskrivelsen under produktbilledet
6 stk på lager
30,00 kr.
Tidligere kaldet Acidenthera Bicolar Ssp Murielae. Abessinsk sværdlilje. Bliver 60-70 cm. høj. Slank med 3-10 blomster pr. aks. Hvid velduftende blomster med lilla-brun midte. God til buketter. Forkultiveres i april og plantes ud omkring 1. juni. Graves op i september. Tørres i en spand, hvorefter toppen klippes ned og løgene lægges i papirpose og opbevares ved 10-15 grader.
Sælges ikke som pottet plante, men som løg/knold.
| Høst/Blomstring: | Juli (7.md), August (8.md), September (9.md) |
|---|---|
| Sortering efter det danske navn: | Øvrige sommerblomstrende løg og knolde |
| Sortering efter undergruppe: | Gladiolus |
| Alternativt navn: | Acidenthera bicolar ssp murielae |
| Blomsterfarve: | Hvid |
| Egnet til krukke: | Nej |
| Løgstørrelse: | 14/+ |
| Plantetidspunkt: | Marts-maj |
| Højde: | 70 cm |
| Skæreblomst: | Ja |
| Planteafstand: | 12 cm |
| Plantedybde: | 10 cm |
| Onlinevare: | Ja |
| Butiksvare: | Ja |