Onlinevare
Butiksvare
Udsolgt
Gladiolus 'Jakoetsk'
Se hele beskrivelsen under produktbilledet
Ikke på lager
35,00 kr.
'Jakoetsk' er en storblomstrende gladiolus-hybrid. Blomsterne er lilla-lyserøde-brunlige. Bliver 100 cm. høj. Blomstrer i juli-september. Gladiolusløg kan lægges direkte i haven i maj eller forkultiveres i potter indenfor/i drivhus i april. Derved kan de allerede blomstre fra midten af sommeren. Gode til buketter. Lægges dybt, 20-30 cm. I milde vintre kan de overvintre ude. Husk vand og gødning. Placeres i fuld sol. Ellers graves de op i september-oktober, hvor de sættes i en spand til nedvisning. Toppen skæres af og de opbevares i papirposer frostfrit i kælderen.
| Sortering efter det danske navn: | Øvrige sommerblomstrende løg og knolde |
|---|---|
| Sortering efter undergruppe: | Gladiolus |
| Blomsterfarve: | Lilla |
| Blomstringsperiode: | Juli-september |
| Løgstørrelse: | 14/+ |
| Plantetidspunkt: | Marts-maj |
| Højde: | 100 cm |
| Skæreblomst: | Ja |
| Planteafstand: | 10cm |
| Plantedybde: | 10 cm |
| Onlinevare: | Ja |
| Butiksvare: | Ja |