Onlinevare
Butiksvare
Anemone 'Sylphide'
Se hele beskrivelsen under produktbilledet
10 stk på lager
30,00 kr.
Fransk anemone. Staude. 30-40 cm. Kan overvintre i milde vintre. Læg dem i 10 cm dybde, inde ved huset. Vinterdækning. Knoldene blødes op i vand en nat før man lægger dem. De svulmer op og man kan se vækstpunktet, hvor arrene efter sidste års blade ses som ringe. Det er vigtigt at vende dem rigtigt ellers vokser de ikke. Hvis de lægges i haven i maj blomstrer de i juni. Lægges knoldene i juni vil de blomstre om efteråret. I drivhuset er de mere dyrkningssikre. Sylphide har enkle, rosa-lilla blomster.
| Høst/Blomstring: | Juni (6.md) |
|---|---|
| Sortering efter det danske navn: | Øvrige sommerblomstrende løg og knolde |
| Sortering efter undergruppe: | Anemone |
| Alternativt navn: | Fransk anemone |
| Antal løg pr. pose: | 15 |
| Løgstørrelse: | 5/6 |
| Højde: | 30 cm |
| Skæreblomst: | Ja |
| Planteafstand: | 10 cm |
| Plantedybde: | 5 cm |
| Onlinevare: | Ja |
| Butiksvare: | Ja |